tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Sinyal almayan telefonların kapatılmasına esnaftan tepki!

Bir yıl sinyal almayan cep telefonlarının kapatılacak olmasının büyük mağduriyetlere neden olacağını belirten sektör temsilcileri, yetkililere yeni bir yasal düzenleme yapmaları çağrısında bulundu.
  • 19.12.2023 10:46
Sinyal almayan telefonların kapatılmasına esnaftan tepki!

İletişim ve Bilişim Federasyonu (TİBFED) Batman İl Temsilcisi İbrahim Çetiz, muhabirine iletişim sektörünün yaşadığı sıkıntıları anlattı.

1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan bir yıl sinyal almayan cep telefonlarının IMEI kaydının silinmesinin büyük mağduriyetlere yol açacağını vurgulayan Çetiz, özellikle teknik servis ile uğraşan meslektaşlar açısından bu durumun büyük bir maddi kayba neden olacağını ifade etti.

Bu yasal düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesi talebinde bulunan Çetiz, sektör temsilcilerinin görüşü alınarak yeni bir yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini kaydetti.

"Fahiş komisyon oranlarına dur demeli"

Ayrıca kontrolsüz büyüyen bir e-ticaret platformunun olduğunu dile getiren Çetiz, "Özellikle fahiş komisyon oranları esnafımızın belini bükmektedir. Ticaret Bakanlığının e-ticaret platformlarını inceleyip bu yapılan fahiş komisyon oranlarına bir dur demeli." dedi.

"Taksit sınırlaması kaldırılmalıdır"

Taksit kısıtlamasının da esnafı zor durumda bıraktığını ifade eden Çetiz, "İletişim sektöründeki taksit kısıtlaması piyasayı çok olumsuz etkilemekte olup küçük esnafın belini bükmektedir. Sektörümüzdeki taksit sınırlamasının kaldırılması gerekmektedir." diye konuştu.

"Zincir marketlerde elektronik ürün satışı yasaklansın"

IMEI kayıt harcı ücretini yükseltmenin çözüm olmadığını savunan Çetiz, şöyle devam etti:

"Tek çözüm bazı telefon modellerinde vergi indirimi uygulanmasıdır. Sektörümüzdeki en büyük sorunlardan biri ve kanayan yaramız zincir marketlerde elektronik ürünlerin satılmasıdır. Zincir marketlerde elektronik ürün satışının yasaklanması gerekmektedir. İlgili bakanlıkların bu duruma el atıp yasal düzenlemeyle bunun önüne geçmesi gerekir."

Editör: Erkan Akın

Yorum Yaz

OSZAR »